Buradasın
Anasayfa > Editör'ün Seçimi > En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Call of Duty, Battlefield gibi oyunlar genellikle 1940 yıllarında, 2. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. 2. Dünya Savaşı’nın hikayesini anlatan oyunlar ve filmler oldukça büyük önemlere sahipler.

Gergin savaşların, yüksek stratejilerin ve kahramanların konu olduğu bu tür oyunların başında Call of Duty, Battlefield gelse de bu tür oyunlar oldukça fazla.

Bu yazımızda 2. Dünya Savaşı temalı oyunlardan bazılarından bahsedeceğiz. Bu türde oyunların hepsinden bahsetmemiz mümkün olmayacağı için bu oyunlardan sadece birkaçından bahsedeceğiz.

war thunder hd wallpapers 33878 2003701 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

War Thunder

2. Dünya Savaşı sırasında kara, hava ve deniz kuvvetleri neredeyse eşit derecede önemlere sahipti. Başlangıçta muhteşem hava muharebeleri yaşayacağınız War Thunder oyununda biraz ilerlediğiniz zaman tank savaşları yoluyla kara kuvvetleriyle tanışacaksınız. Daha sonrasında ise deniz tabanlı genişlemesi ile deniz kuvvetlerini deneyimleyeceksiniz.

Harika bir çok oyunculu deneyim sunan War Thunder oyunu, aynı zamanda Steam üzerinden ücretsiz oynanabilir durumda. 2. Dünya Savaşı konusunda merak sahibi olanlar, War Thunder oyunuyla birlikte keyifli deneyimler yaşayabilirler.

biahellshighways sc006 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Brothers in Arms: Hell’s Highway

Brothers in Arms oyunları, 2. Dünya Savaşı hakkında en iyi hikayelere ve kişisel öykülere sahipler. Hell’s Highway ise, Brothers in Arms oyun serisinin üçüncü oyunu. Hell’s Highway oyununda, Saving Private Ryan ve Band of Brothers tarzında bir hikaye mevcut. 101. Hava Uzmanı Matt Baker’ın sıkıntılarını anlatan hikayede, sayısız asker kayıpları da ele alınıyor.

Brothers in Arms: Hell’s Highway, hikayenin dışında fantastik bir FPS deneyimi sunuyor. Rainbow Six: Vegas tarzı oyunlardaki üçüncül şahıs saklanma gibi unsurları içerisinde barındıran Brothers in Arms: Hell’s Highway oyununda muhteşem takım taktikleri de bulunuyor.

23 Eylül 2008’de piyasaya sürülen oyunun geliştiriciliğini Gearbox Software yapıyor. Dağıtıcılığını Ubisoft’un üstlendiği oyun, çıktığı yılların en çok oynanan oyunlarından biri.

2193934195 every new steel division 2 axis division revealed 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Steel Division 2

Eğer yakın dövüş dışında stratejik olarak iyi bir 2. Dünya Savaşı oyunu arıyorsanız, Steel Division 2 tam size göre bir oyun. 2. Dünya Savaşı’nın doğu kısmını ele alan oyunda, kaynak malzemeler ve taşınmalar çok büyük önem taşıyor.

Axis(Mihver) güçleri ile Rusya arasındaki savaş, tam anlamıyla oyun alanına yayılmış durumda karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde Sovyet konsoloslukları oldukça fazla bulunuyor ancak yeterli donanıma sahip değiller ve çok fazla baskı altındalar.

20 Haziran 2019’da piyasaya sürülen oyunun geliştiricisi ve yayıncısı Eugen Systems. Steel Division 2 oyununu PC platformunda oynayabilirsiniz.

world of tanks 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

World of Tanks

2. Dünya Savaşı’nda geçen ve tankların savaştığı ücretsiz bir oyun arıyorsanız, World of Tanks tam size göre. Oyun içerisinde yapacağınız araştırmalar sonucunda yüzlerce göz alıcı makineleri bulabilir, kilitlerini açabilir veya satın alabilirsiniz.

World of Tanks, oynarken keyif alacağınız, güzel vakit geçireceğiniz savaş oyunlarından bir tanesi. Oyunun yüzeyine baktığınız zaman oldukça basit ve eğlenceli gözükse de, detaylara inildiği zaman biraz karmaşık ve ciddi bir oyun dünyasıyla karşılaşacaksınız.

12 Ağustos 2010 yılında piyasaya sürülen oyunun geliştiricisi Wargaming’dir. Çoklu oyuncu olan bu oyunu Steam üzerinden ücretsiz oynayabilirsiniz.

8d6b3c654e53bc0b7b214897fb8169d2 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Silent Hunter III

2. Dünya Savaşı denildiği zaman akla ilk gelen şeyler şiddet ve kan oluyor. Yüksek sesli patlamalar, gürültülü ve yüksek tempolu bir savaş alanı, 2. Dünya Savaşı’nı tanımlamak için çok yerinde tabirler.

Silent Hunter III oyunu, adından da anlaşılacağı gibi bu yüksek gürültülü ve tempolu savaş alanından ziyade, savaşı daha sessiz bir şekilde anlatıyor. Daha sessiz, soğukkanlı kişilerin keyif alacağı Silent Hunter’da esas olan şey tamamen görünmezlik.

15 Mart 2005 tarihinde resmi çıkışını gerçekleştiren Silent Hunter III oyunu, Silent Hunter serisinin üçüncü oyunudur. Yayıncılığını ve geliştiriciliğini Ubisoft’un yaptığı Silent Hunter III oyunu, PC platformunda oynanabilir.

thumb 1920 419472 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Commandos 2: Men of Courage

Commandos 2 oyunu 18 yıl önce piyasaya sürülmüş olmasına rağmen, oyuncuların hala en çok tercih ettikleri 2. Dünya Savaşı türündeki oyunlardan birisi. Eşsiz bulmaca mekaniği bulunan oyunda, düşman hatlarının arkasına sızmak, karmaşık ve şeytani derecedeki zorlu görevleri başarmak oldukça keyif verici deneyimler yaşatıyor.

Her görevin devasa öneme sahip olduğu Commandos 2: Men of Courage oyununda her detay muhteşem bir şekilde işlenmiştir. Dosyaları ve araçları çalmanız gereken görevlerde, düşmanlarınızın araçlarını patlatıp gemilerini batırmak zorunda kalacaksınız.

2001 yılında piyasaya sürülmüş olan Commandos 2: Men of Courage oyununun geliştiricisi Pyro Studios’tur. Eidos Interactive tarafından yayınlanan oyun; PC, Xbox, PlayStation 2, MacOS gibi platformlarda oynanabilir.

2690950 coh2 aa houffalize godview 1413197300 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Company of Heroes 2: Ardennes Assault

Gerçek zamanlı strateji ve 2. Dünya Savaşı denildiği zaman, Company of Heroes serisinden bahsetmeden olmaz. Company of Heroes 2: Ardrennes Assault oyununda muhteşem bir dinamik harita bulunmakta.

Ardennes isimli bölge, oldukça büyük ve Almanlar tarafından kilitlenmeye çalışan bir bölgedir. Baker, Able ve Dog Company ismi verilen ABD kuvvetlerini kontrol ederken Almanları yavaş yavaş saf dışı bırakmak oyunculara benzersiz bir deneyim sunacak.

6 Mart 2013 tarihinde piyasaya sürülmüş olan Company of Heroes 2: Ardennes Assault oyununun yayıncı şirketleri Sega ve Feral Interactive iken geliştirici şirketleri ise Relic Entertainment ve Feral Interactive’dir.  

call of duty 2 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Call of Duty 2

Call of Duty serisi, savaş oyunları türünde dünya üzerinde en çok oynanan seri. Bu serinin ikinci oyunu olan Call of Duty 2, 2. Dünya Savaşı’nı konu alıyor. Dram ve aksiyon açısından oldukça başarılı bir oyun olan Call of Duty 2, savaş oyunları tarihinin de en önemli oyunlarından biri.

On yıldan daha eski olmasına rağmen, Call of Duty 2 oyunu sağlığın otomatik artması, yeniden canlanma gibi özellikleri ilk deneyen oyunlardan biri oldu. Sağlığın kendi kendine artıyor olması, oyun içerisinde savaştan daha çok sağlık kitlerine olan yönelimi de azalttı. Savaş oyunlarındaki çoğu gelişime öncelik eden Call of Duty 2 oyunu tarih açısından bakıldığı zaman en iyi savaş oyunları listesinin başında gelir.

25 Ekim 2005 tarihinde piyasaya sürülmüş olan Call of Duty 2 oyununun yapımı Infinity Ward tarafından yapılırken dağıtım görevini Activision üstlenmiştir.

battlefield 1942 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Battlefield 1942

Battlefield 1942, FPS türündeki oyunların geliştiğini gösteren en önemli oyunlardan biri. Daha öncesinde çıkan oyunlarda refleksler ve öldürmek ön planda olurken, Battlefield 1942 oyununda işbirliği ön plana çıkıyor.

Haritayı ne kadar iyi kontrol ederseniz o kadar başarılı olacağınız bu oyunda aynı zamanda tank veya uçak gibi araçları kontrol etmek de oldukça önemli. Buna rağmen oyunun odak noktası yine birleşik bir şekilde yapılmış silah savaşları üzerineydi.

10 Eylül 2002’de resmi çıkışını gerçekleştiren Battlefield 1942 oyununun geliştiriciliğini EA Digital Illusions CE (DICE) yapmıştır. Multiplayer Oyun Dalında BAFTA Oyun Ödülü’ne sahip olan Battlefield 1942, Xbox, Microsoft Windows, MacOS platformlarında oynanabilir.

124f69e3e5312c02c625457e1abd23f7 1024x576 - En iyi 2. Dünya Savaşı Oyunları

Call of Duty: WWII

Savaş oyunları konusunda zirvede olan Call of Duty serisinin Call of Duty: World War II adlı oyununu bu listeye eklemeseydik, olmazdı.

Listemizdeki diğer oyunlara göre daha yakın tarihte çıkmış olan Call of Duty: World War II oyunu, gerçekçi ayrıntılar ve daha geniş görüntü açısından oldukça önemli bir yere sahip.

Call of Duty: World War II’yi en önemli 2. Dünya Savaşı oyunlarından biri yapan özellik, oyuncuyu Normandiya sahillerinden başlayarak Lundendorff Köprüsü’ne kadar uzanan alanlarda muhteşem bir geziye çıkarıyor olması.

3 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürülen Call of Duty: WWII oyunu PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için çıktı. Oyunun geliştiriciliğini Sledgehammer Games ve Raven Software yaparken, yayıncılığını ise Activision yapmıştır.


Benzer Başlıklar

Arda İlbeyli
Okuyan, araştıran, yazan bir oyunsever.

Bir cevap yazın

Top